Xiaomi Mi5 – Nov tehnološki biser
Na sejmu MWC v Barceloni je bil končno predstavljen težko pričakovani Xiaomi Mi5. Na trg prihaja leto in pol po prihodu modela Mi4. Kljub temu se je njegov razvoj pričel že pred prihodom predhodnika na trg. Dve leti trajajoči razvoj je poskrbel, da na področju kakovosti ni bilo potrebnih kompromisov. Mobilnik združuje vrhunsko strojno opremo, izjemen dizajn ter podporo najnovejšim in najnaprednejšim tehnologijam. Kot prvi telefon na trgu se ponaša s trenutno najzmogljivejšim procesorjem, modelom Snapdragon 820 proizvajalca Snapdragon. Slednji bo v nadaljevanju leta opremljal tudi večino pametnih telefon v najvišjem razredu ostalih svetovnih znamk.
Opomba: Model je izginil iz ponudb trgovin s tekočo zalogo. Glejte predstavnika desete generacije Xiaomi Mi10.
Xiaomi Mi5 na trg prihaja v treh različicah. Vrh ponudbe predstavlja verzija Pro s 4GB pomnilnika RAM, 128GB vgrajenega spomina ter keramičnim pokrovom. Preostali verziji procesorju podporo nudita s 3GB delovnega pomnilnika, za shranjevanje podatkov pa imata na voljo 64GB prostora, oziroma 32GB pri osnovni različici. Slednja deluje tudi pri nekoliko nižjem taktu procesorja in pomnilnika. S tem se glavne razlike med njimi končajo. Xiaomi je vse različice svojega “prestolonaslednika” opremil z zaslonom diagonale 5.15 palca, kamero ločljivosti 16 megapikslov s tehnologijo DTI za izboljšanje kakovosti slike, baterijo kapacitete 3000mAh s podporo funkciji hitrega polnjenja Quick charge 3.0, USB-C vhodom ter številnimi drugimi naprednimi funkcijami.
Xiaomi Mi5 z zaslonom skoraj do robu
Večja diagonala zaslona pomeni tudi večji telefon? Ne nujno.
Xiaomi Mi5 sliko prikazuje na zaslonu diagonale 5.15 palca. Zaradi svoje razpotegnjenosti skoraj do roba v rokah daje občutek 5 palčnega mobilnika. Zaradi večje porabe energije ter majhni vidni razliki mu Xiaomi ni namenil 4K zaslona, ampak je ostal zvest varčnejši polni HD ločljivosti. Za prikaz slike je tako na voljo 1920 x 1080 pik ali povedano drugače, 428 pik na palec. Običajno zasloni takšne diagonale za osvetlitev zaslona uporabljajo 12 ali največ 14 LED diod, pri Mi5 pa je inženirjem s posebno tehnologijo uspelo število povečati na 16. Velik kontrast vrednosti 1500:1 bo v kombinaciji z visoko svetilnostjo 600 cd/m2 poskrbel, da bodo slike na zaslonu videti ostre, čiste in jasne tudi v svetlejših pogojih. Za dodatno prilagoditev razmeram pa bodo poskrbele napredne funkcije dinamičnega prilagajanja vsakega posameznega piksla.
Hitrost ima novo ime – Snapdragon 820
Xiaomi Mi5 poganja trenutno najzmogljivejši procesor na trgu.
Za izvajanje aplikacij in ukazov v mobilniku Mi serije ni dovolj samo procesor z vrhunskimi zmogljivostmi, saj mora v vseh pogledih prinašati bistvene izboljšave. Trenutno najzmogljivejši procesor na svetu, Qualcomm Snapdragon 820 sledi strogim zahtevam za mobilnik Xiaomi Mi5, saj se njegove medgeneracijske izboljšave prikazujejo na vseh vidikih. Nova Kyro procesorska enota dosega nove standarde, saj se je zmogljivost na posameznem jedru v primerjavi s predhodnikom več kot podvojila. Qualcomm je zanj prvič uporabil 14µm tehnologijo, ki prinaša krajšo tranzistorsko razdaljo in tako zniža porabo energije ter poveča hitrost procesiranja. Nova generacija poleg energijske učinkovitosti in izboljšane zmogljivosti prinaša tudi hitrejše procesiranje slike, prijetnejši zvočni modul ter napreden nabor podprtih funkcij. Da bi bil Xiaomi Mi5 lahko že skoraj igralna konzola, skrbi Adreno 530 grafični procesor. V svetu iger že par procentna izboljšava lahko popolnoma spremeni rezultat, kaj šele 40%, za kolikor je učinkovitost povečana pri novi verziji. Za izvajanje najnovejših igričarskih efektov skrbi popolna podpora za knjižice OpenGL ES3.1, Vulkan in OpenCL 2.0.
Hitrost v vseh pogledih
Uporaba hitrega in zmogljivega procesorja izgubi svoj smisel, če mu druge komponente ne uspejo slediti.
Xiaomi Mi5 ima zato vgrajen LPDDR4 delovni pomnilnik s frekvenco 1866MHz, ki je v primerjavi s predhodnim LPDDR3 enkrat hitrejši. Shranjeni podatki se na nivoju notranjega spomina prenašajo z UFS 2.0 tehnologijo prenosa. Slednja omogoča za 87% hitrejši prenos od klasičnega eMMC standarda. Za komunikacijo in prenos podatkov z zunanjimi napravami namesto micro-USB priključka uporablja zadnji standard na tem področju – priključek USB-C. Njegova glavna prednost je izjemna hitrost, saj podpira USB 3.1 standard s hitrostjo prenosa do 10Gb/s. Posledično je uporaben tudi za prenos slike v visoki ločljivosti, zato bo v prihodnosti med drugim lahko nadomestil HDMI priključke. Vhod je obojestranski in ovalne oblike, zato je vseeno kako ga obrnemo.
Ob tehnološkem tudi oblikovalski dosežek
Xiaomi Mi5 tudi s svojo obliko in uporabljenimi materiali ne odstopa od svojih namer, biti vrhunski v vseh pogledih.
Uporabniki si na eni strani želimo zmogljive in tehnološko napredne telefone, na drugi pa čim lažje, čim tanjše, ter seveda dobrega izgleda. Vendar je na koncu telefon vseeno namenjen držanju v rokah, zato mora biti za dobro uporabniško izkušnjo oblikovan tudi temu primerno. Za končni izdelek mora biti zato vloženega veliko znanja in truda tako inženirjev, kot tudi oblikovalcev, ter njihovega medsebojnega sodelovanja. Mi5 se tako ponaša z zaslonom skoraj do robu, ki se nato elegantno nadaljuje s tanko kovinsko obrobo iz aluminijeve zlitine. S 3D tehniko obdelave se preko zaobljenega robu zliva z zadnjim pokrovom, kar daje odličen občutek ob držanju telefona v rokah. Zadnji pokrov je pri osnovni ter vmesni različici steklen, Pro verziji pa so namenili keramičnega. To pomeni še večjo trpežnost in odpornost proti obrabi. Po Mohsovi lestvici ima vrednost vse do 8H (za primer; jeklo ima vrednost med 4 in 5, diamant pa kot najtrdnejši element 10). Glavno omejitev za uporabo keramike sicer predstavlja cena. Ta je tudi zaradi zahtevnejše tehnologije proizvodnje kar za 75% višja kot v primeru uporabe stekla. Dodatek: Xiaomi je naknadno izdal še 128GB različico s steklenim pokrovom, ki je v primerjavi s keramično izvedenko nekoliko cenejša.
Zadnja plošča je po površini ravna, saj je inženirjem uspelo zadnjo kamero popolnoma vgraditi in tako ne odstopa. Debelina telefona je zato vsega 7.25 milimetra. Tehtnica za Xiaomi Mi5 s steklenim pokrovom pokaže 129 gramov, oziroma 10 gramov več za keramično verzijo. Slednje je za telefon takšnih specifikacij odličen dosežek. Kljub nizki teži in debelini je v mobilnik vgrajena baterija kapacitete kar 3000mAh. Mi5 je tudi prvi Xiaomijev mobilnik s fizično prisotnim sredinskim gumbom na prednji strani. Slednji služi tudi kot čitalec prstnih odtisov.
Xiaomi MI5 in kamera s 4-osno optično stabilizacijo slike
Ni samo maksimalna ločljivost senzorja ključna za kakovost fotografij, temveč nanjo vplivajo številni drugi dejavniki.
Tehnologija optične stabilizacije slike je prišla na trg kot rešitev za zamegljene slike ob manjših premikih kamere. To sicer ne pomeni velike težave v primeru, ko je svetlobe dovolj, saj je zaslonka takrat odprta le za kratek čas. Pri slabši svetlobi pa je za pridobitev svetlobe iz okolice potreben daljši čas zaklopa. V tem primeru so morebitni tresljaji rok bolj izpostavljeni, kar lahko hitro pokvari fotografijo. Optična stabilizacija slike oz. OIS pa tresljaje rok izniči z gibljivo lečo v nasprotni smeri tresljajev rok. Za prilagajanje leče v napravi skrbi mikro motorček v kombinaciji z žiroskopom in senzorjem pospeška. OIS tehnologija je sicer že dolgo poznana pri fotoaparatih in kamerah višjega razreda, v razred mobilnih telefonov pa je prišla konec leta 2012. Od takrat se je postopoma vgrajevala v nekatere mobilnike višjega razreda. Ti se običajno lahko pohvalijo z 2-osno stabilizacijo. Xiaomi Mi5 pa je s 4-osno stabilizacijo standard postavil še višje. Tako se uspešno spopada tudi s treslaji pri makro fotografijah, oziroma snemanju majhnih motivov iz bližine. V Mi5 je vgrajen Sony IMX298 senzor nove generacije, ki fotografije zajame v ločljivosti 16 milijonov slikovnih točk, ob tem pa se lahko pohvali s številnimi tehničnimi izboljšavami.
Med njimi je tehnologija Deep Trench Isolation (DTI), ki za jasnejše in čistejše barve preprečuje uhajanje svetlobe med pikami. Del hrbtne kamere je tudi 6-elementna leča ter zaščitno safirsko steklo, ki nudi močan odpor praskam in odrgninam. Za procesiranje slike skrbi zmogljiv Qualcomm Spectra procesor, ki med drugim omogoča tudi snemanje videoposnetkov v 4K ločljivosti. Za selfie posnetke skrbi prednja kamera z ločljivostjo 4MP, zaslonko f/2.0 in drugo generacijo Xiaomijeve Beautify funkcije.
4G+ in VoLTE kot tehnologije prihodnosti
Mnogi telefoni že ob svojem prihodu ne podpirajo zadnjih tehnologij. Xiaomi Mi5 je nanje polno pripravljen.
Ponaša se z CAT12 LTE podporo, poznano pod oznako 4G+. Slednja ob podpori omrežja omogoča prenos podatkov s hitrostjo kar do 600 Mbps. Podpore za najnovejši standard omrežja v Sloveniji verjetno še kar nekaj časa ni pričakovati, je pa Mi5 nanj že popolnoma pripravljen. Ob prihodu podpore bo tako z njim moč izkoristiti vse prednosti, ki jih 4G+ omrežje ponuja. Druga tehnologija, Voice over LTE ali krajše VoLTE, prinaša bistveno izboljšavo na področju kakovosti zvoka in občutno hitrejšo vzpostavitev govorne zveze. VoLTE uporablja večjo pasovno širino in v primerjavi s 3G omrežjem zagotavlja trikrat več glasovnih zmogljivosti. Tako ponuja bistveno boljšo kakovost zvoka, oziroma tako imenovane HD glasovne klice. Za ljubitelje tehnoloških načinov plačevanja ima Xioami Mi5 tudi polno podporo za visokofrekvenčno komunikacijsko tehnologijo kratkega dosega, bolj poznano kot NFC. Za hitrejše polnjenje baterija poskrbi tehnologija Quick Charge 3.0, ki v eni uri baterijo napolni do vrednosti 80-90%.

Cena in nakup Xiaomi Mi5
Model ni več aktualen in je posledično tudi izginil iz ponudbe trgovin. Glejte primerjavo modelov Xiaomi ali obiščite domačo stran Xiaomi, kjer so prikazani aktualni modeli.
Xiaomi Mi5 tehnične lastnosti in specifikacije (Pro, High ter osnovna različica)
- Zaslon diagonale 5.15 palca v polni HD ločljivosti 1920 x 1080 pik, 428 PPI, kontrast 1500:1, svetilnost 600cd/m², 95% NTSC barvna paleta
- Vezje Qualcomm Snapdragon 820
- 64-bitni 4-jedrni procesor Kryo; 4x 2.15GHz (Pro in High verzija), 4x 1.8GHz (osnovna verzija)
- Grafika Adreno 530 624MHz (510MHz pri osnovni verziji)
- 4GB LPDDR4 1866MHz delovnega pomnilnika (Pro), 3GB LPDDR4 1866MHz (High), 3GB LPDDR4 1333MHz (osnovna verzija)
- 128GB notranjega pomnilnika UFS 2.0 (Pro), 64GB UFS 2.0 (High), 32GB UFS 2.0 (osnovna verzija)
- Reža za spominsko kartico: Ne
- Tip kartice SIM: 2x Nano SIM, obe z 4G+ podporo
- Omrežje: GSM 2G (850/900/1800/1900MHz), WCDMA 3G (850/900/1900/2100MHz) in 4G FDD LTE (1800/2100/2600MHz); frekvence pri nas.
- Ločljivost primarnega fotoaparata: 16 MIO slikovnih pik, 4-osna optična stabilizacija, DTI tehnologija, 6-elementna leča, zaslonka f/2.0, safirsko zaščitno steklo, 4K video podpora, PDAF, Auto HDR
- Ločljivost sekundarnega fotoaparata: 4 MIO slikovnih pik, zaslonka f/2.0, 80° široki kot, 1080p video podpora, Beautify 2. generacije
- Kapaciteta baterije: 3000 mAh s podporo Quick charge 3.0 za hitrejše polnjenje
- Povezljivost: Bluetooth 4.2, Bluetooth HID, GPS (Glonass, GPS, A-GPS, BeiDou), Dual band WiFi 802.11a/b/g/n/ac, WiFi Direct, WiFi Display, NFC s polno podporo, USB-C priključek, Infrared
- Mere: 144.55 x 69.2 x 7.25 mm
- Teža: 139g (Pro s keramičnim pokrovom), 129g (Pro s steklenim pokrovom, High in osnovna različica)
- Verzija OS: Android 6.0 z MIUI 7 uporabniškim vmesnikom