Xiaomi Mi 9 SE kot manjša in ugodnejša Mi 9 alternativa
Xiaomi je nekoliko manjšo ter ugodnejšo SE izdajo svojega paradnega konja izdal že v osmi Mi generaciji, a je slednja ostala omejena zgolj na kitajski trg. V devetem nadaljevanju je model vendarle dočakal tudi globalni debi. Xiaomi Mi 9 SE prinaša močne vzporednice s premijsko klasično izdajo, a z manjšim zaslonom poskrbi za priročnejše dimenzije, z rahlo osnovnejšo strojno opremo pa temu primerno nižjo ceno. Cilja na uporabnike, ki si želijo kombinacijo zmogljive naprave z odlično kamero, a tudi nekoliko manjšimi merami. Velikost ohišja je namreč primerljiva s tradicionalnimi 5,1 palčnimi telefoni, a Xiaomi Mi 9 SE z več kot 90 odstotnim količnikom pokritosti prinaša kar 5,97 palčni zaslon. Ohranja številne atribute klasične Mi 9 izdaje, od Samsungovega AMOLED zaslona, 48MP Sonyjevega tipala hrbtne kamere, pete generacije v zaslon vgrajenega čitalca prstnih odtisov do holografskega hrbtnega pokrova. Podatkovni izračuni so zaupani novemu procesorju Snapdragon 712.

Trojna kamera s primarnim 48MP Sonyjevim senzorjem tudi za SE
Klasična Mi 9 verzija se lahko pohvali z eno boljših kamer med pametnimi telefoni, zelo podobno konfiguracijo pa je Xiaomi namenil tudi za SE izdajo. Hrbtno kamero predstavljajo trije senzorji, začenši z odličnim Sony IMX586, kateri fotografije zajema v ločljivosti kar 48 milijonov slikovnih točk. Ob slabši svetlobi aktivira funkcijo združevanja točk za večji zajem svetlobe, še vedno visokih 12 MP rezultira v 1,6µm velike posamične pike. Za širok zajem poskrbi tipalo ločljivosti 13MP, za 2-kratni optični zoom pa tipalo 8MP s telefoto lečo.

Svoje doda še napredna AI umetna inteligenca, od 123° širokokotnega zajema, scenske prepoznave, 3D studijske osvetljave do različnih korekturnih popravkov. Tudi za prednjo kamero skrbi iz Mi 9 preverjen 20MP senzor, poznan po ustvarjanju privlačnih fotografij.

Manjši 5,97″ Samsung AMOLED zaslon za manjši SE
Po zgledu klasične tudi SE izdaja za prikaz slike uporablja pri Samsungu razvit AMOLED zaslon. Z diagonalo 15,16 cm pokriva kar 90,47% prednje strani, prednjo kamero pa skriva v kapljični zarezi. V kombinaciji z visokim kontrastom ter širokim barvnim spektrom prinaša odlično izkušnjo gledanja, katera zaradi visoke maksimalne svetlosti ne bo izostala niti na prostem pod močnejšo naravno svetlobo.

Mi 9 SE prvi s procesorjem Snapdragon 712
Xiaomi ima s podjetjem Qualcomm vzpostavljeno odlično sodelovanje, zato so njihovi telefoni pogosto izbrani za procesorske premiere. Mi 9 SE je prvi telefon na svetu s procesorskim vezjem Snapdragon 712. Ta mobilna platforma je zgrajena na 10nm procesu ter sestavljena iz Kryo 360 sredic, tretje AI Engine generacije, Adreno 616 grafike ter Hexagon 685 DSP-ja.

Peta generacija čitalca z napredno optično tehnologijo
Podzaslonski čitalec prstnih odtisov je bil pri predhodni Mi generaciji na voljo zgolj v Pro kombinaciji, tokrat pa se z njim lahko pohvali celo osnovnejša izvedba. Za hiter odklep Xiaomija Mi 9 SE skrbi peta generacija, ki z napredno optično tehnologijo prepoznavanja prstnih odtisov nudi odlično zmogljivost tudi ob močnejši svetlobi ali suhi koži.

Holografski pokrov za izjemen izgled
Nano laserski holografski proces poskrbi za združevanje različnih barvnih odtenkov na hrbtni plošči. To telefonu Xiaomi Mi 9 SE prinaša fascinanten in futurističen izgled. Svoje v oblikovalski mozaik prispeva še 2.5D obdelava steklenih robov na obeh straneh, eleganten temperament pa zaokrožuje kovinski zaobljen okvir.

Nakup Xiaomi Mi 9 SE
Model je večinoma izven ponudbe. Aktualnejše modele Mi serije najdete pod značko Mi telefoni ali pa si oglejte hiter pregled aktualnih modelov Xiaomi in Redmi.

Tehnične lastnosti Xiaomi Mi 9 SE
- Samsung AMOLED zaslon z diagonalo 5.97″, FHD+ ločljivost 2340 x 1080, 432 PPI, kontrast 60000:1, razmerje zaslon/pročelje 90,47%, NTSC barvna paleta 103,8%, svetlost 600 nit.
- Vezje Qualcomm Snapdragon 712
- 64-bitni 8-jedrni procesor z najvišjo frekvenco 2.3GHz, 10nm FinFET tehnologija
- Grafika Adreno 616 z najvišjo frekvenco 610MHz
- 6GB LPDDR4 1866MHz delovnega pomnilnika
- 64GB/128GB UFS 2.1 notranjega pomnilnika
- Reža za spominsko kartico: Ne
- Tip kartice SIM: 2x Nano SIM
- Omrežje: GSM 2G (850/900/1800/1900MHz), WCDMA 3G (850/900/1900/2100MHz) in 4G FDD LTE (800/850/900/1700/1800/2100/2600MHz); Podatek velja za Global Version izdajo!
- Hrbtna kamera: Sony IMX586 primarni senzor ločljivosti 48MP, zaslonka f/1.75; 13MP s širokokotno lečo in zaslonko f/2.4 ter 8MP s telefoto lečo in f/2.4 zaslonko.
- Prednja kamera: 20MP, AI portretni način, časovnik, HDR, prepoznava obraza.
- Video: 4K (30fps) / 1080p (60fps / 30fps), 720p (30fps), počasni posnetek 1080p (120fps) / 720p (120 / 240 / 960 fps).
- Kapaciteta baterije: 3070 mAh s hitrim polnjenjem (18W)
- Povezljivost: NFC, Bluetooth 5.0, GPS (Glonass, GPS, A-GPS, BeiDou), 2.4G in 5G WiFi 802.11a/ b/g/n/ac, MU-MIMO, WiFi Direct, WiFi Display, USB-C priključek
- Mere: 147,5 x 70,5 x 7.45 mm
- Teža: 155 g
- OS: Android 9 z MIUI uporabniškim vmesnikom

Vam je bil članek všeč? Vabim vas, da se prijavite na E-novice ali delite objavo na družbenih omrežjih s pomočjo spodnjih gumbov.
Vzdržljivost baterije?!
Koliko, realno zdrži baterija, pri normalni uporabi (klici, sporočila, kamera, internet)?
Glede baterije dejansko vzdržljivost v praksi težko komentiram, ker si dotičnega modela nisem lastil. Glede na kapaciteto baterije in druge lastnosti sicer menim, da bi moral relativno enostavno prebroditi dan, bi pa zvečer ali drugi dan tekom dneva potreboval polnjenje. Seveda vse skupaj zavisi od dejanske uporabe, aplikacij v ozadju, itd. Je pa znotraj menija »Battery & performance« kar nekaj nastavitvenih opcij, tudi za optimizacijo.
Hvala za odogovor.
Ja baterija zdrži približno dan in pol pri normalni uporabi.
– GPS težava –
Naprava ne najde lokacije v zaprtih prostih, kljub temu, da je GPS nastavljen na visoko natačnost. Vključen tudi Wi-Fi in podatkovni prenos.
Prejšnji telefon (Samsung) je našel lokacijo tudi, če je GPS bil vklopljen na “varčevanje z baterijo” (torej samo Wi-Fi oz. podatkovni prenos).
Izven stavb oz. na prostem pa tudi potrebuje kar nekaj časa, da poišče lokacijo (kljub visoki natačnosti).
Morda kak nasvet?
Glede GPS-a mi v kombinaciji z Mi 9 SE nihče ni javil kakšnih težav. Ne bom trdil, ampak lahko je kaj v povezavi s tem, da imate kitajsko verzijo telefona. Kitajci namreč uporabljajo Beidou in lahko da je sistem optimiziran za delovanje s slednjim. Sam sem imel kar precej izkušenj tudi s kitajskimi verzijami (še izpred let, ko mednarodnih verzij sploh ni bilo), a osebno vedno svetujem izbiro Global Version, zdaj ko so praktično vsi modeli izdani tudi v tej izvedbi. Ker ni samo sistem, so še druge stvari…
Hvala za odgovor.
Po kalibriranju kompasa in namestitvi GPS Essentials aplikacije, naprava sedaj zelo hitro najde lokacijo, seveda le pri vklopljeni visoki natačnosti, tudi znotraj stavbe.
Super. In seveda hvala za povratni namig, pride morda še komu prav.
Pozdravljeni,
Spet jaz 🙂
Po posodobitvi sistema na MIUI 11.0.2.0 (Stable) so se zopet pojavile težave z GPSom…..
Ugotovil sem, da je težava v datoteki gps.conf, kjer so nastavitve za Azijo. Imate morda konfiguracijo te datoteke za Evropo oziroma za Slovenijo?
#ostanitezdravi
Zdravo,
ja to je sigurno povezano s kitajsko verzijo telefona in posledično prilagojenimi nastavitvami za tamkajšnje trge. Sam nimam rootanega telefona, tako da ne morem dostopati do datoteke. Tukaj so sicer na voljo uradne ROM datoteke (tudi za Mi 9 SE Global), ampak precej dvomim, da se da dobiti ven samo nastavitveno gps datoteko. Drugače pa še tukaj na to temo, tudi nekaj priloženo. Lp
Pozdravljeni,
sem popolnoma nov v uporabi Xiaomi telefonov in MIUI uporabniškega vmesnika.
Imam Mi 9 SE, Azijsko verzijo (MIUI 10.3.6.0 Stable), ki žal ni imela že prednaloženih Google aplikacij.
Prosil bi za kak nasvet katere Google podporne aplikacije je potrebno namestiti za brezhibno delovanje telefona.
Nekaj Google aplikacij se sicer že nastavil in telefon načeloma deluje v redu.
Podvprašanje: Gmail ne javlja obvestil o prispeli pošti, kljub temu da so obvestila vklopljena. Morda kak nasvet tudi glede tega problema?
Za pomoč se Vam zahvaljujem in lep pozdrav!
Pozdravljeni, osnovo predstavlja Play Store, katerega predvidevam imate, če vam je uspelo namestiti Gmail. Skupaj s Play Store namestitveno datoteko pridejo v paketu še druge storitve, kot so Google Services Framework, Google Account Manager, Google Play Services (mislim da tudi Google Calendar Sync in Google Contacts Sync) ter na koncu Play trgovina. Upam, da ste ob nameščanju namestil vse zahtevane (verjetno sicer niti ne bi delovalo) ter dodelil ustrezna dovoljenja. Tukaj sem sicer pred leti opisal postopek namestitve, so pa lahko sedaj ta navodila že malo “zastarela”. Glede nejavljanja ob novi pošti – predvidevam, da aplikacija Gmail nima ustreznih dovoljenj.… Preberi več »
Hvala za odgovor.
Ja, Google aplikacije so vse nameščene.
Glede Gmaila sem preveril vse nastavitve in vsepovsod so obvestila vključena, še vedno pa se ta ne prikazujejo. Res ne vem, kaj še bi lahko bilo?!?
V “Email” podmeniju znotraj “Gmail Notifications” ste tudi preveril? Drugače bi bilo pa morda smiselno zbrisati ter ponovno naložiti aplikacijo, pa biti v tistih prvih korakih precej pazljiv, ko sprašuje glede dovoljenj.
Ja, tudi v podmeniju “Email” je vse vključeno in tudi ponovno naložil aplikacijo, pa še vedno ne deluje.
Potem žal nimam kakšne ideje več. Lahko, da ima kitajske verzija sistema še kakšne specifične prilagoditve. Ali pa zgolj nekaj na relaciji Google – sistem ne štima, ker načeloma Kitajci Google aplikacij ne uporabljajo in zato privzeto tudi niso nameščene na telefonu.
Hvala za odgovor.
Ja, verjetno bo res problem v tem, da je kitajska verzija.
Imate morda kak nasvet glede posodobitve telefona na Global Stable verzijo?
Poskušal sem že namesti verzijo Global Stable ROM 10.3.4.0 pa ni uspelo, ker je nižja verzija od nameščene (MIUI 10.3.6.0 Stable).
Naj počakam morda na MIUI 11?
To pa žal ne gre tako. Xiaomi namreč te kitajske verzije izdeluje za domači trg in ne želi, da se jih uporablja izven, ker za tuje trge namenja druge izdaje (Global Version). Posledično tudi ni namenjeno, da se menja kitajska verzija sistema za globalno. Pred leti se je sicer dalo preko Fastboot ROM datoteke in računalnika, vendar so potem pričeli zaklepati bootloader, katerega je sedaj potrebno pred menjavo odkleniti. Včasih sem bil precej na tekočem z aktualnimi postopki, sedaj pa tega že dolgo nisem počel (ker so praktično vsi modeli izdani tudi v mednarodnih izdajah), tako da nisem seznanjen z… Preberi več »