Od telefona Mi 1 do Mi 9 v osmih letih
Xiaomi je letos praznoval že svoj deveti rojstni dan. Največja zahvala gre ustanovitelju Lei Jun-u, ki je želel uresničiti svoje sanje in visoko tehnologijo z dostopnejšimi cenami približati širšemu krogu ljudi. V manj kot desetletju je na trg poslal izjemen spisek izdelkov, med njimi tudi devet generacij mobilnikov Mi serije.

Opomba: Telefoni Mi serije se lahko razlikujejo glede na trge, zato spodaj navedeni podatki ne držijo za vse.
Mi 1 kot prvi Xiaomi telefon
Prva generacija je na trg prispela v avgustu leta 2011, pogosto je bila poimenovana kot “Xiaomi Phone”. Uporabljala je 4″ zaslon, vezje Qualcomm MSM8260 z 2-jedrnim 1,5GHz procesorjem, 1GB delovnega pomnika ter Adreno 220 grafiko. Kameri sta bili v ločljivosti 8 in 2 MP, baterija pa z zalogo 1930mAh. Poleg za tiste čase odlične strojne opreme je Mi 1 navduševal tudi z MIUI uporabniškim vmesnikom. Ta je takrat kot novost prinesel nekatere funkcije, ki jih klasični Android še ni prinašal. V osnovi je imel nameščen MIUI 2.3, osnovan na sistemu Android 2.3 Gingerbread.

Mi 2 za drugo generacijo telefona Mi serije
V oktobru 2012 je na trg prispela druga generacija telefona Mi serije. Novost je prinesla večji 4,3 palčni zaslon, Qualcommov procesor S4 s štirimi jedri pri 1,5GHz frekvenci, 2GB RAM pomnilnika ter možnost izbire med kapacitetama 16 in 32GB notranjega spomina. V posebni izdaji je bil Mi 2 na razpolago tudi z izjemno veliko baterijo kapacitete 3100 mAh, s čimer je presegal tekmece tistega obdobja. Tehnološko naprednost je nakazoval z novo OGS TOL tehnologijo izvedbe zaslona, ki je zmanjšala njegovo debelino ter ponudila boljšo kakovost slike. Ohišje je bilo plastično z odstranljivim pokrovom. Za programsko izkušnjo je skrbel Android 4.1 Jelly Bean z MIUI 4 vmesnikom.

Mi 3 s pomembnim vplivom na zgodovino
Mi 3 je v primerjavi s predhodno generacijo prinesel eno občutnejših nadgradenj v zgodovini Mi serije. Na trg je prispel v zadnjem četrtletju 2013, kmalu je bilo tudi jasno, da so z njim pri Xiaomiju zadeli v polno. Svojo priljubljenost je koval z zmogljivim procesorjem Qualcomm Snapdragon 800, oziroma Nvidia Tegra 4 na izbranih trgih. Pet palčni zaslon je sliko prikazoval v 16:9 formatu polne HD ločljivosti 1080p, za fotografije je skrbel Sony Exmor 13MP senzor. Bil je prvi hišni mobilnik z okvirjem iz kovinske zlitine ter neodstranljivim pokrovom. MIUI V5 vmesniku je osnovo nudil Android 4.3 Jelly Bean. Mi 3 je znamko Xiaomi dokončno ponesel v tehnološki svet, močno pa je vplival tudi na razvoj podjetja. Z izjemnimi prodajnimi številkami je postal najbolje prodajani Xiaomi telefon do tistega trenutka, za seboj je pustil tudi ugodnejše hišne mobilnike Redmi serije. Telefon Mi 3 ima še v današnjih časih po svetu nemalo aktivnih uporabnikov, saj se ponaša z boljšo strojno opremo kot najcenejši aktualni telefoni.

Mi 4 v času izida najhitrejši telefon na svetu
Četrta generacija telefona Mi serije je luč sveta ugledala v letu 2014. Številni mediji so ga hvalili kot enega najboljših telefonov, tudi zaradi vrhunske strojne opreme za neprimerno nižjo ceno od konkurentov. Pod pokrov mu je Xiaomi namestil Qualcommov procesor Snapdragon 801 s štirimi jedri pri frekvenci 2.5GHz ter Adreno 330 grafiko, za prikaz slike pa 5″ FHD zaslon s 441 PPI vrednostjo. Premijski utrip mu je zagotavljal kovinski okvir s precizno obdelavo. Bil je prvi Xiaomi z možnostjo 4G podpore (4G izdaja). Z Mi 4 se je Xiaomiju ponudila priložnost sodelovanja s podjetjem Microsoft, opcijsko je bilo nanj moč namestiti Windows Phone 10 operacijski sistem. Sicer pa je deloval na sistemu Android 4.4 Kit Kat z MIUI V5 vmesnikom, katerega je sicer kmalu zamenjala šestica.

Mi 5 z mednarodno predstavitvijo na MWC 16
Peta generacija je na trg prispela v obdobju Xiaomijevega aktivnejšega vstopa na mednarodne trge. Za predstavitev so izbrali sejem MWC v Barceloni leta 2016, daljši časovni razmik od predhodnika pa je pomenil tudi občutnejše spremembe. Poleg premijske oblikovne zasnove s 3D steklenim pokrovom ter vrhunske strojne opreme, je Mi 5 s seboj prinesel tudi čitalec prstnih odtisov, USB-C priključek, Quick Charge 3 hitro polnjenje ter 4-osno optično stabilizacijo slike na hrbtni kameri. Združeval je 5.15″ zaslon, procesor Snapdragon 820, LPDDR4 delovni pomnilnik, UFS 2.0 notranji pomnilnik, senzor kamere Sony IMX298 ter baterijo 3000mAh. Posebna Pro izdaja je bila prvič v zgodovini znamke opremljena s keramičnim hrbtnim pokrovom. V septembru sta na trg prispeli še izpeljanki Mi 5S ter Mi 5S Plus.

Mi 6 z dvojno hrbtno kamero
Xiaomi Mi 6 morda na prvi pogled spomni na predhodnika, kar pa ne pomeni, da ni prinesel izdatnih sprememb. Opremljen je bil s funkcijami, ki so bile v tistem času minimalno zastopane celo v najvišjem premijskem razredu. Med prvimi mobilniki na svetu je prejel procesor Snapdragon 835, ki je takrat postavljal nov standard zmogljivosti. Dvojna hrbtna kamera z dvema senzorjema ločljivosti 12MP je omogočala optični zoom ter zajem globinske fotografije. Hrbtna steklena plošča je bila prvič v seriji 4-stransko zaobljena za super izgled in prijetnejše rokovanje.

Mi 8 za osmo obletnico Xiaomija
Xiaomi je Mi 7 preskočil, osmico pa predstavil v maju 2018 ob praznovanju osme obletnice. Z zaslonom, ki pokriva 88,5% pročelja, je prinesel bistveni napredek v primerjavi s predhodnikom. Bil je prvi Xiaomi s prednjo kamero v zarezi, AMOLED zaslon je v diagonalo dosegel 6.21 palca. Odlična dvojna hrbtna kamera je dodatno podporo našla v umetni inteligenci, potrditev dosežka pa prejela tudi z visoko oceno priznane DxOMark organizacije. Mi 8 je bil prvi telefon na svetu z dvo-frekvenčnim GPS sprejemnikom. Za preračunavanje je prejel procesor Snapdragon 845, ki je storil velik korak proti izdatnejši uporabi umetne inteligence v pametnih telefonih. Z zamikom mu je sledila še cenovno ugodnejša Mi 8 Lite izvedba.

Mi 9 s trojno hrbtno kamero
Zadnji predstavnik paradne Mi serije je prvič opremljen s trojno hrbtno kamero, katero so z odličnimi ocenami na pot pospremili tudi specialisti za kamere DxOMark. Za primarni hrbtni senzor so pri Xiaomiju izbrali Sony IMX586, ki fotografije zajame z 48 milijoni pik. Pod pokrovom je pričakovano nov najzmogljivejši Qualcommov procesor Snapdragon 855. Telefon Mi 9 z 20W brezžičnim polnilcem postavlja nove standarde brezžičnega polnjenja. Bralnik prstnih odtisov je nameščen pod 6.39″ AMOLED zaslon. Za dodatno ponudbo v nekoliko nižjem cenovnem rangu skrbi Mi 9 SE.

Vam je bil članek všeč? Vabim vas, da se prijavite na e-novice oziroma članek delite na družbenem omrežju.